четвер, 4 серпня 2022 р.

Чому міліє Дністер?

Ті, хто має щастя бачити Дністер, кажуть, шо цього року він страшенно мілководний. Звичайно, маю думку про це. Я дипломований еколог.
Допершу, маємо розуміти, що є кількість об'єм води, і її якість. Вода найкращої якості - проточна. Перетворення чистої проточної річкової води в застійну у водосховищах - це фундаментальна помилка, на яку опираються всі наступні помилки.
Акумулювати воду найкраще в:
кореневій системі лісів у витоках Дністра. Кожна дитина знає, скільки кубів води втримує одна смерека. Де дерев немає, рясні зливи злітають дурною водою з гір, руйнуючи інфраструктуру, забираючи майно та життя людей. Замість стратегій з вкладенням шалених грошей в боротьбу з наслідками, державі і громаді вигідніше зберігати ліси.
Необхідно відновити заплави Дністра, між впадінням Стрия і Золотої липи (початком Дністровського каньйону), які були зруйновані при прокладанні колії і в меншій мірі (біля Галича) при втіленні рожевої фантазії ''судноплавства''. Споконвіку підняття дністерської води акумулювалися тут в мочарах, поступово віддаючи воду в межень. Вся ця ''дельта'' була зруйнована людьми, Дністер злочинно спрямлений, вода просто злітає, не затримуючись. Тих 2-3 підняття води, які щороку є в Дністрі, наповнювали б ці природні акумулятори, фільтруючи і помалу наповнюючи Дністер, такої проблеми мілководдя б не було.
Колишні стариці, заплави, мочари не використовуються в сільському господарстві. Басейновому управлінні водного господарства Дністра потрібна нова стратегія по відновленню природного стану річки замість ''берегоукріплень'' та іншого господарювання а стару десь викинути разом з ''фахівцями'', Рамсаарська конвенція (охорона водно-болотних угідь) в поміч.
Натомість, вся вода збирається в ''Дністровському водосховищі'' - вони кричать, які корисні для регулювання, і паралельно кричать, шо ''водосховище переповнюється ''намулом з гір''.


Є екзотична версія, шо вся ця афера з 6 гесами на Дністрі - це для того, щоб фільтрувати воду, і мати не один замулений ставок, а цілий Дністровський каньйон таких ставків.
Дністер - це як громадська криниця, в яку плюють з різних сторін, не можна сказати, от, винна тільки рубка, тільки зруйнування заплав, тільки забір води для агропоантацій, скиди водоочисних міст і промислових підприємств, небезпечні промислові відходи і ТПВ чи забір піщано-гравійної суміші. Все це комплексні проблеми, які потребують комплексних рішень. Проблема - це не те що неефективний менеджмент природних ресурсів, а шкідливий менеджмент природних ресурсів.
Майданчик для координації сили-силенної ''фахових установов'', БУВР- є , але він захоплений дурманом ''давайте реґулювати Дністер через водосховище''. Як в лікуванні алкоголіків - алкаш має спочатку прийняти той факт, шо його мозок вражений важкою хворобою ''природорегулювання'', а далі піде легше.
Корінь хвороби - в стратегії великого руйнування природи, яку почав сталін, і яку свідомо-несвідомо продовжують сучасні регулювальники. Так, ця дамба є, ми повинні розуміти її вплив на навколишнє середовище. Якщо нам шлях в ЄС, ми повинні перебрати європейські не декларативи, а природоохоронну практику, націлену на відновлення природного стану басейну Дністра,і націлитися на ''стале природокористування''. Те, що діюча система поламалася - бачимо через критично низький рівень Дністра. Чи треба чекати, щоб він зовсім пересох?
Ясно, що якщо є спокуса за рахунок вентиля в Новодністровську тримати в заручниках весь ''нижній Дністер, і сільське господарство Молдови зокрема - завжди знайдеться той, для кого ця спокуса нездоланна.
p.s. Молдова має розуміти, що коли Придністров'я повернеться під контроль цивілізованих держав, найперше буде вимагати Damn revoval для Дубосарської ГЕС. Не треба перекладати всі проблеми з одної хворої голови на іншу, а вирішувати проблеми в тій послідовності (та гес ще з 1956 року), в якій вони звалилися на нашу голову

Немає коментарів:

Дописати коментар

Вологі мрії комсомолки Безуглої

  У світлі останніх кадрових перестановок якось поза увагою залишилося крісло голови СБУ. Там зараз в.о. голови Василя Малюк, і купа чуток н...